Наративи серед криптовалютних биків є ефемерними, за винятком одного: біткойн (BTC) є протиотрутою від нетрадиційної монетарної політики Федерального резерву.
Нещодавно в Crypto Twitter він досяг апогею завдяки венчурному капіталісту та інвестору-ангелу Баладжі Срінівасану який сказав що він готовий покластися на те, що біткойн досягне позначки в 1 мільйон доларів протягом 90 днів. Колишній головний технічний директор Coinbase також передбачив банківську кризу в США, яка обвалить долар і підштовхне гіперінфляцію – надто швидке зростання цін на товари та послуги. Долар США, де-факто світова резервна валюта, ще не постраждав від такого екстремального знецінення.
Прогноз Баладжі ґрунтується на тому, що ФРС відкриває крани ліквідності у вигляді програм кредитування в доларах, щоб стримати нестабільність банківського сектора після краху Silicon Valley Bank. Подібні прогнози, що передбачають гіперінфляцію в США на зразок Веймарської республіки, наробили багато шуму після спричиненої COVID катастрофи в березні 2020 року та глобального обвалу 2008 року. В обох випадках ФРС вливала в систему трильйони доларів шляхом прямої покупки активів або кількісного пом’якшення (QE).
Гіперінфляція майже завжди є наслідком того, що велика кількість грошей «переслідує» таку саму кількість товарів і послуг, що постачаються в економіці. Іншими словами, гроші, створені за допомогою QE або інших заходів, повинні бути витрачені на застійні запаси товарів і послуг, щоб підвищити інфляцію. Такі активи, як акції чи криптовалюти, можуть гіперінфлювати з точки зору оцінки, якщо новостворені гроші надходять на фінансові ринки замість реальної економіки (як це сталося після крахів 2008 і 2020 років).
Останній захід ФРС – Програма строкового фінансування банку (BTFP) – не є QE, навіть якщо він спричинив розширення балансу ФРС у стилі QE.
«Існує багато плутанини та гіпербол щодо наслідків заходів уряду США для припинення банківської кризи. Це не QE [quantitative easing] і хоча інфляція залишатиметься стабільною, це не буде гіперінфляція», Марта Рейес, член консультативної ради Digital Economy Initiative, розповів Hromadske-zp.tv.
У QE ФРС викуповує казначейські зобов’язання та цінні папери, забезпечені іпотекою, у фінансових установ без попередньо визначеного періоду зберігання. Коли ФРС купує облігації в банку, готівкові резерви останнього в центральному банку збільшуються, забезпечуючи йому подушку ліквідності та більший стимул кредитувати. Збільшення обсягів кредитування заохочує до збільшення витрат та інвестицій, створюючи високий тиск на ціни як у реальному секторі економіки, так і на ринках активів.
Відповідно до BTFP, ФРС позичає гроші банкам, щоб дозволити їм виконати свої негайні фінансові зобов’язання. Банкам потрібна ліквідність, щоб обслуговувати відтік депозитів, який спостерігається після значного підвищення процентних ставок ФРС. Дефіцит ліквідності може призвести до масштабної втечі банків із катастрофічним наслідком.
Банки-позичальники мають повернути гроші через рік разом із відсотковою ставкою, що стягується за ставкою індексу овернайт своп (OIS) плюс 10 базисних пунктів. Це не безкоштовні гроші, як QE!
«BTFP — це не QE. Це програма, яка допомагає стабілізувати банківську ліквідність. Ця нова програма BTFP дозволить банкам закладати [Treasurys] або іпотеку в обмін на негайну ліквідність на термін до одного року. Це доступна програма ліквідності під час стресу та є короткостроковим», – сказав трейдер і аналітик із ринків, що розвиваються Сенг Лью у дописі на LinkedIn.
«Звичайний банківський банкінг — це невідповідність між депозитами та активами. У випадку SVB вони викупили депозити на 42 мільярди доларів, що становить трохи більше 20% банківських активів, коли Кремнієва долина покинула їх за один день. Це спричинило крах, а не інвестиції в активи. З часів пандемії зростання корпоративних кредитів було посереднім порівняно з величезним зростанням за програмою позик ДПП. Тому більшість банків інвестували основну частину своєї ліквідності в США [Treasurys] та іпотечні кредити», – додав Лью.
Іншими словами, гроші, отримані від ФРС у вигляді позик через BTFP або інші програми, такі як дисконтне вікно, малоймовірні. використовуватися таким чином, що призведе до стимулювання економіки або фінансових ринків.
«QE збільшує баланс для монетарних цілей. Це стосується фінансової стабільності, і будь-яке розширення балансу не є QE», Марк Чендлер, головний ринковий стратег Bannockburn Global Forex і автор книги «Making Sense of the Dollar», повідомив Hromadske-zp.tv в електронному листі.
Гіперінфляція, передбачена Баладжі, також може матеріалізуватися через різку раптову девальвацію долара. Імпорт валюти знецінюється. інфляція з-за кордону, що підвищує загальний рівень цін в економіці.
Однак історія говорить нам, що інвестори, як правило, стікаються в активи, деноміновані в доларах, під час стресу, в тому числі викликаного державними проблемами.
Долар інде x, який вимірює вартість долара по відношенню до основних валют, зріс на 11% у другій половині 2008 року навіть після краху Lehman Brothers, спричинивши всесвітнє поширення. У наступні роки індекс стабілізувався в діапазоні 75-90, навіть незважаючи на те, що ФРС провела кілька раундів QE. Долар знизився на 11% за десять місяців після того, як ФРС знову відкрила шлюзи ліквідності в березні 2020 року, помітна девальвація, але далека від прямого гіперінфляційного краху.
«У разі широкомасштабної банківської паніки, яка зараз здається малоймовірною, ймовірно, відбудеться типовий порив інвесторів до безпечних активів, таких як цінні папери казначейства США. Це, швидше за все, допоможе, ніж зашкодить долару в короткостроковій перспективі», – сказав Есвар Прасад, професор Корнельського університету, Hromadske-zp.tv, назвавши прогнози щодо гіперінфляції «невиправдано гіперболічними».
«Буде цікаво побачити, чи витримає розповідь про те, що криптовалюта сприймається інвесторами як безпечніший актив, ніж фіатна валюта, якщо поточні потрясіння в банківській системі посиляться», — додав Прасад.
Повномасштабна банківська криза, як передбачив Баладжі, може фактично спричинити заморожування кредитів, як це спостерігалося після краху Lehman Brothers у 2008 році, і призвести до дефляції – загального зниження цін на товари та послуги, яке зазвичай пов’язане з зі скороченням пропозиції грошей і кредиту в економіці. Дефляція зазвичай підвищує попит на готівку.
Банки, швидше за все, зберігають позичені від ФРС гроші при собі, щоб забезпечити здоровий рівень ліквідності, замість того, щоб надавати їх у борг.
Заморожування кредитів стосується ситуації, за якої міжнародні міжбанківські ринки зависають, а міжбанківське кредитування поза дуже короткими термінами фактично зникає, скорочуючи постачання ліквідності домогосподарствам і підприємствам.
«Позики неліквідним установам — це рятувальні круги, чисте сортування, яке не може вийти за рамки банківської системи та проявитися у швидкості. Вони уповільнюють економіку, оскільки кредитування в цих банках зависає», — написала у Twitter Даніель ДіМартіно Бут, генеральний директор Quill Intelligence LLC. .Незважаючи на очевидні відмінності між QE і BTFP і дефляційний вплив прямої кризи в банківському секторі, багато хто на ринку очікує швидкого зростання ціни на біткойн. За два тижні криптовалюта зросла більш ніж на 40%.
Можливо, відрив від очевидної реальності є наслідком павлівської обумовленості – поведінкових і фізіологічних змін, спричинених відчуттям прогностичного зв’язку між нейтральним стимулом (надлегка грошово-кредитна політика з 2008 року) та подальшою біологічно значущою подією (стрибок ризикових активів). ).
Процентні ставки застрягли на рівні або нижче нуля здебільшого між 2008 і 2021 роками, за винятком незначного циклу жорсткості ФРС, який призвів до зростання ставок на 225 базисних пунктів у період з грудня 2015 по грудень 2018. Крім того, більшість центральних банків, включаючи ФРС , приступив до кількох раундів кількісного пом’якшення.
Тривале упередження до пом’якшення назавжди поєднало нейтральні стимули та подальшу подію в свідомості інвесторів. Таким чином, кожен крок ФРС або неправильно сприймається як QE, або як попередній індикатор можливого запуску QE.
Лілла Ледесма написала звіт для цієї статті.