Скільки заробляють директори комунальних підприємств Запоріжжя

2752

Опубліковано: 31 Березня 2017


За підсумками 2016 року більшість комунальних підприємств Запоріжжя є прибутковими, що, безперечно, хороший показник для міських господарників. Разом з тим, як вже повідомляло Громадське ТБ Запоріжжя, минулого року запорізькі КП витратили грошей в 40 разів більше, ніж заробили. Різниця між сукупним чистим прибутком комунальних підприємств Запоріжжя і їхніми витратами неймовірна. Ціла прірва розділяє і їхніх директорів, коли справа стосується заробітної плати. Так, серед очільників комунальних підприємств дехто минулого року жив на мінімальну зарплату, а дехто – щомісяця отримував суму еквівалентну 12-ти прожитковим мінімумам.

До вашої уваги заробітні плати директорів 29-ти запорізьких КП у грудні 2016-го із зазначенням окладу, надбавки та премії, яку, між іншим, виписує особисто міський голова. Виключення складають лише виконуючі обов’язки керівників, які наразі працюють без контракту з владою та самостійно визначають розмір заробітної плати згідно із штатним розписом підприємства.

/Гортайте з ліва на право – від найнижчої до найвищої зарплати/

Ця інформація була надана журналістам Громадського ТБ Запоріжжя в міськраді і ґрунтується на даних, зазначених в контрактах директорів КП з міською владою. Виконуючі обов’язки керівників надали інформацію щодо своїх заробітних плат окремо.

А тепер звернемося до річних фінансових звітів КП, отриманих журналістами Громадського ТБ Запоріжжя. В них зазначені середні зарплати директорів у 2016 році. Одразу зазначимо, в багатьох випадках суми геть не збігаються з вищезазначеними.

Бачимо, що щомісячна заробітна плата очільників щонайменше дев’яти запорізьких комунальних підприємств минулого року склала понад 10 тисяч гривень. Так, найбільш високооплачуваним керівником року став очільник «Запорізького інвестиційного агентства» Олександр Овчаренко. В середньому у 2016 році він отримував 16 тис. 083 грн на місяць. На другому місці рейтингу опинився Олександр Грек – директор запорізьких «Тепломереж». Нагадаємо, торік підприємство за його керівництва витратило чи не два мільярди гривень, очоливши ретинг комунальних «марнотратників». Разом з тим, у рейтингу прибутковості «Тепломережі» посіли останнє місце, показавши у річному звіті майже 58,5 млн збитків.

ТОП-5 замикають Дмитро Веліканов, директор муніципального каналу Z (13 489 грн), Юрій Папач, директор «Запоріжелектротрансу» (13 296,48 грн) і Олексій Нікіфоров, директор «Водоканалу» (13 184,3 грн).

Низ «турнірної таблиці» очолив директор КП «Візит» Дмитро Момот, середня зарплатня якого у 2016 році склала 1 583 грн. Нагадаємо, як повідомили журналістам Громадського ТБ Запоріжжя, підприємство з 01.11.2016р. тимчасово не працює. До 4,5 тисяч гривень на місяць не дотягнули й очільники ще трьох КП: Андрія Дорофєєва – КП «Запорізька міська друкарня «Дніпровський металург», Євгена Сидоренка – КП «Градпроект» і Олексія Польщи – КП «Паркування».

Стосовно вищенаведеного рейтингу є два уточнення.

1. У своєму звіті КП «Міжнародний аеропорт «Запоріжжя» прямо не зазначило розмір заробітної плати директора. Замість того в документі використовується формулювання «орган управління підприємства».
2. Два комунальних підприємства – «Титан» та «Управління капітального будівництва» у своїх річних звітах не заповнили відповідну графу, де мала б зазначатися зарплата керівника. Тому, зарплати їхніх очільників – Лариси Іщенко та В’ячеслава Близнюка відповідно поза рейтингом.

Загалом, середня заробітна платня директора запорізького комунального підприємства у 2016 році склала приблизно 7 980,5 грн.

Також, цікавим моментом є те, наскільки фактична заробітна плата директорів міських КП за 2016 рік відповідає запланованій. Така інформація також міститься у звітах, які журналісти Громадського ТБ Запоріжжя отримали в мерії.

Відтак, директори щонайменше 13-ти комунальних підприємств Запоріжжя торік отримали хто трохи, а хто добряче більшу заробітну плату. Найбільша «прибавка» ощасливила новоспеченого директора муніципального телебачення Дмитри Велканова. Замість запланованих 7 368 грн на місяць, він в середньому отримав майже 13,5 тисяч гривень. Добряче зросла зарплата і в очільника «Запоріжміськсвітла» Олександра Авдієнка – з 9 100 грн до 12 625 грн. Також майже на чверть перевищила заплановану заробітна плата Юрія Папача, директора КП «Запоріжелектротранс».

Проте, зарплати принаймні 12 очільників КП не дотягнули до запланованих. Найбільші «втрати» поніс в.о. директора недоліквідованого МКП «Основаніє» Леонтій Шевчук. Його заробітна плата зменшилась чи не в половину. Майже 40% зарплатні «втратив» директор ЕЛУАШу Олександр Климов. Проте, згідно із даними в річному звіті КП, він якийсь час перебував на лікарняному, який було оплачено Фондом соціального страхування.

Більш-менш відчутне зниження заробітної плати спіткало керівників «Градпроекту», «Міської стоматологічної поліклініки №5» та КП «Примула».

“Для повного розуміння розміру винагороди яку отримує керівник КП потрібно отримати копію його контракту. Варто зазначити що комунальні підприємства згідно з ч. 8 ст. 78 Господарського кодексу України зобов’язані публікувати принципи формування та розмір винагороди керівництва підприємства. У більшості місцевих рад та підприємств цю норму грубо ігнорують. Хоча наприклад Сумська міська рада ще минулого року оприлюднила контракти з керівниками підприємств громади.

Важливо також дізнатись чи нараховував міський голова премію керівникам та за які заслуги. Премія в окремих випадках може мати розмір кількох місячних окладів.

Загалом офіційна винагорода керівників КП часто є нижчою за ринкову, проте часто компенсується можливістю корупційних діянь, наприклад роздачею своїм компаніям підрядів на виконання робіт. Оклад залежить від кількості працівників, галузі та фінансових результатів і в інших містах вона схожа. Проте в приватному секторі часто винагорода і преміювання залежить від досягнення ключових показників ефективності. Для КП їх не прийнято визначати, тому навіть обговорення ефективності управлінців може бути лише суб’єктивним.”

Суб’єктивне уявлення, чи відповідають зарплати директорів запорізьких КП їхнім господарським успіхам, можна скласти, прочитавши попередній матеріал спецтеми “Комунальні таємниці Запоріжжя”, в якому йдеться про прибутковість міських КП.

Слідкуйте за темою “Комунальні таємниці Запоріжжя”.

Олена ШИРОКОВА