Зростання ChatGPT було не чим іншим, як вражаючим. Протягом двох місяців після запуску додаток на основі штучного інтелекту (ШІ) охопив 100 мільйонів унікальних користувачів. Тільки в січні 2023 року ChatGPT зареєстрував близько 590 мільйонів відвідувань.
На додаток до штучного інтелекту, блокчейн є ще однією революційною технологією, яка зростає. Децентралізовані протоколи, додатки та бізнес-моделі стали більш зрілими та набули популярності на ринку після того, як у 2008 році було опубліковано офіційний документ про біткойн (BTC). Потрібно багато зробити, щоб удосконалити обидві ці технології, але зони конвергенції між ними будуть захоплюючими. дивитися.
Незважаючи на ажіотаж навколо штучного інтелекту, багато чого відбувається за лаштунками, щоб створити надійну інфраструктуру даних для створення значущого штучного інтелекту. Дані низької якості, які зберігаються та неефективно передаються, призведуть до поганої інформації на рівні розвідки. Тому важливо цілісно розглядати ланцюжок створення вартості даних, щоб визначити, що потрібно зробити, щоб отримати високоякісні дані та додатки ШІ за допомогою блокчейну.
Ключове питання полягає в тому, як технології Web3 можуть підключитися до штучного інтелекту в таких сферах, як зберігання даних, передача даних і інтелект даних. Кожна з цих можливостей даних може виграти від децентралізованих технологій, і фірми зосереджуються на їх наданні.
Зберігання даних
Це допомагає зрозуміти, чому децентралізоване зберігання даних є важливим будівельним блоком для майбутнього децентралізованого ШІ. У міру масштабування блокчейн-проектів кожен вектор централізації може стати для них переслідуванням. Централізований блокчейн-проект може зазнати збою в управлінні, нормативних обмежень або проблем з інфраструктурою.
Наприклад, мережа Ethereum «Merge», яка у вересні 2022 року перевела ланцюжок із proof-of-work на proof-of-stake, могла додати до ланцюжка вектор централізації. Деякі стверджують, що великі платформи та біржі, такі як Lido та Coinbase, які мають значну частку ринку ставок Ethereum, зробили мережу більш централізованою.
Іншим вектором централізації для Ethereum є його залежність від хмарного сховища Amazon Web Services (AWS). Таким чином, сховище та обчислювальна потужність для блокчейн-проектів з часом повинні бути децентралізовані, щоб зменшити ризики єдиної централізованої точки збою. Це дає можливість децентралізованим рішенням для зберігання даних зробити внесок в екосистему, забезпечуючи масштабованість і стабільність.
Але як працює децентралізоване сховище?
Принцип полягає у використанні кількох серверів і комп’ютерів у всьому світі для зберігання документа. Просто документ можна розділити, зашифрувати та зберегти на різних серверах. Лише власник документа матиме закритий ключ для отримання даних. При отриманні алгоритм витягує ці окремі частини, щоб представити документ користувачеві.
Нещодавно: токенізовані іпотечні кредити можуть запобігти новій кризі житлової бульбашки, каже виконавчий директор Каспера
З точки зору безпеки, закритий ключ є першим рівнем захисту, а розподілене сховище — другим. Якщо один вузол або сервер у мережі зламано, він зможе отримати доступ лише до частини зашифрованого файлу даних.
Основні проекти в рамках децентралізованого простору зберігання включають Filecoin, Arweave, Crust, Sia та StorJ.
Проте децентралізоване сховище все ще перебуває в стадії зародження. Facebook щодня генерує 4 петабайти (4096 терабайт) даних, але загалом Arweave обробляє лише близько 122 ТБ даних. Зберігання 1 ТБ даних на AWS коштує близько 10 доларів США, тоді як на Arweave вартість становить близько 1350 доларів США на момент публікації.
Безсумнівно, децентралізоване сховище має ще довгий шлях, але високоякісне сховище даних може підвищити рівень ШІ для реальних випадків використання.
Передача даних
Передача даних є наступним ключовим варіантом використання в стеку даних, який може виграти від децентралізації. Передача даних за допомогою централізованих інтерфейсів прикладного програмування (API) все ще може активувати програми ШІ. Однак додавання вектора централізації в будь-яку точку стека даних зробить його менш ефективним.
Після децентралізації наступним елементом у ланцюжку створення вартості даних є передача та обмін даними — головним чином через оракули.
Оракули — це сутності, які з’єднують блокчейни із зовнішніми джерелами даних, щоб смарт-контракти могли підключатися до даних реального світу та приймати рішення про транзакції.
Однак оракули є однією з найбільш вразливих частин архітектури даних, і протягом багатьох років хакери активно й успішно їх атакують. В одному з недавніх прикладів протокол Bonq зазнав збитків у розмірі 120 мільйонів доларів через злом Oracle.
Окрім смарт-контрактів і крос-ланцюгових хаків, уразливості Oracle були невибагливими плодами для кіберзлочинців. В основному це пов’язано з відсутністю децентралізованої інфраструктури та протоколів передачі даних.
Децентралізовані мережі Oracle (DON) є потенційним рішенням для безпечної передачі даних. DON мають кілька вузлів, які надають високоякісні дані та встановлюють наскрізну децентралізацію.
Оракули широко використовуються в індустрії блокчейнів, причому різні типи оракул сприяють механізму передачі даних.
Існують оракули введення, виведення, крос-ланцюжків і обчислень. Кожен із них має своє призначення в системі даних.
Вхідні оракули передають і перевіряють дані з позаланцюжкових джерел даних у блокчейн для використання смарт-контрактом. Оракули виводу дозволяють смарт-контрактам передавати дані поза ланцюгом і запускати певні дії. Міжланцюгові оракули передають дані між двома блокчейнами — що може мати фундаментальне значення, оскільки покращується сумісність блокчейнів — тоді як оракули з підтримкою обчислень використовують обчислення поза ланцюгом, щоб пропонувати децентралізовані послуги.
Незважаючи на те, що Chainlink є піонером у розробці технологій оракулів для передачі даних у блокчейні, такі протоколи, як Nest і Band, також забезпечують децентралізовані оракули. Окрім чистих протоколів на основі блокчейну, такі платформи, як Chain API та CryptoAPI, надають API для DON для безпечного використання даних поза мережею.
Інтелектуальні дані
Рівень аналізу даних – це місце, де втілюються всі зусилля інфраструктури щодо зберігання, спільного використання та обробки даних. Додаток на основі блокчейну, що використовує ШІ, все ще може отримувати дані з традиційних API. Однак це додасть певної централізації та може вплинути на надійність остаточного рішення.
Проте кілька додатків використовують машинне навчання та штучний інтелект у криптографії та блокчейні.
Торгівля та інвестиції
Протягом кількох років машинне навчання та штучний інтелект використовувалися в фінтех для надання робо-консультаційних функцій інвесторам. Web3 черпав натхнення з цих застосувань ШІ. Платформи отримують дані про ринкові ціни, макроекономічні дані та альтернативні дані, такі як соціальні медіа, генеруючи інформацію про користувачів.
Користувач зазвичай встановлює свої очікування щодо ризику та прибутку, а рекомендації платформи AI підпадають під ці параметри. Дані, необхідні для надання цієї інформації, надходять на платформу ШІ за допомогою оракулів.
Bitcoin Loophole і Numerai є прикладами використання ШІ. Bitcoin Loophole — це торгова програма, яка використовує штучний інтелект для надання торгових сигналів користувачам платформи. Він стверджує, що має понад 85% успіху в цьому.
Numerai стверджує, що виконує місію створити «останній у світі хедж-фонд» за допомогою блокчейну та ШІ. Він використовує штучний інтелект для збору даних із різних джерел, щоб керувати портфелем інвестицій, як це робив би хедж-фонд.
Ринок штучного інтелекту
Децентралізований ринок штучного інтелекту процвітає завдяки ефекту мережі між розробниками, які створюють рішення штучного інтелекту, з одного боку, та користувачами та організаціями, які використовують ці рішення, з іншого боку. Через децентралізований характер програми більшість комерційних відносин і транзакцій між цими зацікавленими сторонами автоматизовано за допомогою смарт-контрактів.
Розробники можуть налаштувати стратегію ціноутворення за допомогою вхідних даних для смарт-контрактів. Оплата їм за використання їхнього рішення може відбуватися за транзакцію даних, аналіз даних або просто фіксовану плату за період використання. Також можуть бути гібридні підходи до цінового плану з відстеженням використання в ланцюжку, коли використовується рішення ШІ. Діяльність у ланцюжку призведе до платежів на основі смарт-контрактів за використання рішення.
SingularityNET і Fetch.ai є двома прикладами таких програм. SingularityNET — це децентралізований ринок інструментів ШІ. Розробники створюють і публікують рішення, які організації та інші учасники платформи можуть використовувати через API.
Fetch.ai також пропонує децентралізовані рішення машинного навчання для створення модульних і багаторазових рішень. Агенти будують однорангові рішення на цій інфраструктурі. Економічний рівень усієї платформи даних знаходиться на блокчейні, що дозволяє відстежувати використання та керувати транзакціями смарт-контрактів.
Інтелект NFT і метавсесвіту
Ще один багатообіцяючий варіант використання — незамінні токени (NFT) і метавсесвіти. З 2021 року багато користувачів Web3 розглядають NFT як соціальні ідентифікатори, які використовують свої NFT як зображення профілю Twitter. Такі організації, як Yuga Labs, пішли ще далі, дозволивши користувачам входити в метавсесвіт за допомогою своїх аватарів Bored Ape Yacht Club NFT.
У міру того, як наратив метавсесвіту розвиватиметься, буде зростати й використання NFT як цифрових аватарів. Однак сьогоднішні цифрові аватари в метавсесвітах не є ані розумними, ані не схожими на особистість, яку очікує користувач. Саме тут ШІ може додати цінності. Інтелектуальні NFT розробляються, щоб дозволити аватарам NFT навчатися у своїх користувачів.
Нещодавно: студенти університету представили нові рішення Web3 на ETHDenver 2023
Matrix AI і Althea AI — це дві фірми, які розробляють інструменти штучного інтелекту для внесення інтелекту в аватари метавсесвіту. Matrix AI має на меті створити «інтелект аватарів» або AvI. Його технологія дозволяє користувачам створювати аватари метавсесвіту, максимально схожі на них самих.
Althea AI створює децентралізований протокол для створення інтелектуальних NFT (iNFT). Ці NFT можуть навчитися реагувати на прості підказки користувача за допомогою машинного навчання. iNFT стануть аватарами в його метавсесвіті під назвою «Ноїв ковчег». Розробники можуть використовувати протокол iNFT, щоб створювати, навчати та заробляти на своїх iNFT.
Кілька з цих проектів ШІ спостерігали зростання цін на токени разом із зростанням ChatGPT. Тим не менш, сприйняття користувачами є справжнім лакмусовим папірцем, і лише тоді ми можемо бути впевнені, що ці платформи вирішують справжню проблему для користувача. Зараз ще тільки починаються проекти штучного інтелекту та децентралізованих даних, але зелені паростки з’явилися і виглядають багатообіцяючими.